Rękawice chemiczne i jednorazowe

Wszystkie nasze rękawice do ochrony chemicznej zostały przetestowane i zatwierdzone zgodnie z normą EN ISO 374: 2016.
Zobacz Nasze Rękawice →
Wielu pracowników codziennie ma do czynienia z substancjami chemicznymi, takimi jak oleje, kwasy, rozpuszczalniki itp. Substancje te w bezpośrednim kontakcie z naskórkiem mogą powodować podrażnienia skóry, nadwrażliwość i uszkodzenia w wyniku działania żrącego, a w poważniejszych przypadkach mogą powodować uszkodzenia układu nerwowego i ważnych narządów wewnętrznych.

Z tych powodów kwestia ochrony ma zasadnicze znaczenia, a korzystanie z rękawic zabezpieczających przed działaniem chemikaliów staje się nieodzowne.

Wybór odpowiednich rękawic nie jest jednak banalną czynnością i wymaga uwzględnienia różnych aspektów, jak np. rodziny chemicznej substancji, z którą ma się do czynienia, odporności na przenikanie substancji i rodzaju kontaktu (przedłużony w wyniku zanurzenia lub przypadkowy).

Przy wyborze rękawicy chroniącej przed chemikaliami konieczne jest również zachowanie dobrego stosunku szczelności mechanicznej do zręczności: warunki rzeczywistego użytkowania (ruchy, rozdarcia, otarcia itp.) mogą znacznie skrócić rzeczywisty czas użytkowania.

Rękawice chroniące przed chemikaliami mogą być wykonane bez podszewki i z podszewką (powlekane lub niepowlekane): podszewka staje się konieczna, gdy wymagana jest dodatkowa ochrona (przed przecięciem, ciepłem, zimnem itp.) lub gdy rękawica musi być zakładana i zdejmowane wielokrotnie w ciągu dnia (pracownicy wielofunkcyjni).

Badanie laboratoryjne EN ISO 374:2016

Zgodnie z normą EN ISO 374,
rękawice chroniące przed substancjami chemicznymi muszą zostać poddane następującym badaniom:

Penetracja

przenikanie powietrza i wody przez pory materiału, szwy, dziury lub inne niedoskonałości rękawicy ochronnej na poziomie niemolekularnym. Rękawicę uważa się za skuteczną barierę przed mikroorganizmami, jeśli przejdzie pomyślnie testy szczelności na powietrze i wodę (metoda określona w normie EN374-2:2003). Norma EN ISO 374-5:2016 wprowadziła specyficzną metodę badania ochrony przed wirusami.

Przenikanie

proces, podczas którego substancje chemiczne przechodzą przez materiał rękawic ochronnych na poziomie molekularnym.

Degradacja

zmiana właściwości fizycznych rękawicy w kontakcie z produktem chemicznym, po przeprowadzeniu testu przenikania. Dla każdej substancji chemicznej zadeklarowanej na piktogramie rękawice muszą zostać poddane temu badaniu. Wyniki testu degradacji należy zadeklarować w nocie informacyjnej.

Nasze rękawice do ochrony chemicznej

Pokaż więcej...


checkmark-circle